Pomoc przy odzyskaniu podatky z zagranicy - Norwegia

Pomoc

Wychodząc naprzeciw naszym klientom, stworzyliśmy dział Pomoc, w którym staraliśmy się zamieścić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania naszym konsultantom, dotyczące rozliczeń podatkowych w Norwegii. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, a w razie niejasności lub dodatkowych, pytań prosimy o kontakt.

Do kiedy mogę złożyć rozliczenie podatku z Norwegii?
Norweski Urząd Skarbowy wyznaczył dwa terminy składania rozliczeń podatkowych. Pierwszy z nich to 30 kwietnia roku następnego po zakończeniu pracy, a drugi to 31 maja. W przypadku rozliczenie się w drugim terminie, należy wcześniej zgłosić tę informację w norweskim Urzędzie Skarbowym.
Czy istnieją konsekwencje w przypadku nie rozliczenia podatku?
Jeżeli nie rozliczysz się z norweskim urzędem podatkowym, urząd dokona rozliczenia samodzielnie na bazie posiadanych danych. W takim przypadku nie będziesz mógł skorzystać z dostępnych ulg i odliczeń.
Czy mogę odzyskać podatek z lat wcześniejszych?
Norweskie prawo podatkowe daje możliwość składania korekt zeznań podatkowych do 3 lat wstecz. Możemy wykonać dla Ciebie korektę rozliczenia. W takim przypadku okres oczekiwania na ponowną decyzję wynosi od kilku do kilkunastu tygodni.
Czym są dokumenty Selvangivelse lub Tax Return?
Są to wstępne formularze dotyczące zeznania podatkowego, które wystawia urząd skarbowy w Norwegii. Dokumenty te podlegają korekcie w zależności od zastosowania różnego rodzaju ulg podatkowych. Na ich podstawie m.in. można starać się o zwrot podatku z Norwegii. Przesyłane są one na adres podatnika podany w urzędzie skarbowym w Norwegii.
Co to jest dokument Lonns-og trekkoppgave?
Lonns-og trekkoppgave jest dokumentem wystawianym przez pracodawcę, zawierającym między innymi informację o Twoich dochodach na terenie Norwegii. Jest to odpowiednik polskiego PIT-11.
Co to jest dokument Arsoppgave?
Jest to potwierdzenie stanu konta z dnia 31 grudnia rozliczanego roku. Wystawiany jest przez bank, w którym posiadasz rachunek.
W jaki sposób należy przetłumaczyć wymagane dokumenty na język norweski lub angielski? Tłumaczenia wymagają jedynie dokumenty nie spełniające wymogów unijnych. W takim przypadku tłumaczenie musi być wykonane przez tłumacza przysięgłego.
W jakiej formie otrzymam zwrot podatku?
Zwrot podatku przekazywany jest na zagraniczne rachunki bankowe ( np. polskie konto bankowe) lub norweskie konto bankowe podatnika. W przypadku braku rachunku, istnieje możlwiość wysłania przez urząd czeku na zarejestrowany w urzędzie adres podatnika.
Ile czasu będę musiał czekać na zwrot podatku?
O terminie przekazania zwrotu podatku decyduje norweski urząd podatkowy. Każdego roku ustala on dokładne terminy wydawania decyzji podatkowych. Wypłata zwrotu podatku następuje w okresie od czerwca do listopada kolejnego roku.
W jaki sposób będę mógł zrealizować czek?
Możesz go zrealizować w każdym banku, który przyjmuje czeki zagraniczne. Istnieje możliwość obniżenia kosztów realizacji czeku, oddając go do inkasa.
Czy otrzymam potwierdzenie rozliczenia się z norweskim urzędem podatkowym?
Norweski urząd podatkowy wysyła na zarejestrowany adres podatnika potwierdzenie wykonania zeznania podatkowego w postaci decyzji podatkowej Skatteoppgjor lub w wersji angielskiej Tax Assessment Notice.

W razie dodatkowych pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem obsługi klienta.

Formularz Zwrot Podatku

Po wysłaniu zgłoszenia nasz dział obsługi klienta skontaktuje się z Tobą w przeciągu 48 godzin, aby omówić dalsze kroki lub służyć pomocą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.
Kalkulatory Podatkowe Sprawdź ile podatku możesz odzyskać