Pomoc przy odzyskaniu podatky z zagranicy - UK

Pomoc

Wiele pytań kierowanych do naszych konsultantów powtarza się. Dla wygody naszych klientów zebraliśmy najczęściej powtarzające się pytania wraz z odpowiedziami. Mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj pożądane informacje.

Jeżeli nie znajdziesz poszukiwanych informacji na naszej stronie internetowej, prosimy o kontakt z naszym biurem. Nasi konsultanci z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie pytania.

Jaką kwotę zwrotu podatku mogę odzyskać?
Wysokość zwrotu podatku jest sprawą indywidualną. Kwota podatku do odzyskania uzależniona jest od wysokości uzyskanych dochodów, wysokości odprowadzonego do urzędu podatku dochodowego, okresu zatrudnienia. Przybliżoną kwotę zwrotu możesz wyliczyć korzystając z kalkulatora podatkowego umieszczonego na naszej stronie.
Kiedy mogę ubiegać się o zwrot podatku?
W Wielkiej Brytanii o zwrot podatku możesz ubiegać się po zakończeniu roku podatkowego, który trwa do 5 kwietnia. W trakcie roku podatkowego możesz starać się o zwrot podatku jeżeli wróciłeś do Polski i nie zamierzasz wracać do pracy w UK przed zakończeniem roku podatkowego.
Jakie dokumenty potrzebuje, aby odzyskać podatek?
Dokumenty potrzebne do odzyskania podatku z Wielkiej Brytanii to P45, P60 lub Statement of Earnings (zaświadczenie o dochodach). Dokumenty te wystawiane są wyłącznie przez pracodawców.
Co zrobić gdy nie posiadam P45 lub P60?
Jeżeli nie posiadasz P45 lub P60 możliwe jest ubieganie się o zwrot podatku na podstawie payslipów. W takim przypadku należy przedstawić ostatni payslip oraz podać dokładny adres oraz dane pracodawcy.
Czy muszę posiadać wszystkie payslipy?
Do ubiegania się o zwrot podatku wystarczy tylko ostatni payslip, na którym wyszczególnione są całościowe dochody oraz wysokość odprowadzonego podatku.
Kiedy muszę posiadać P45, a kiedy P60?
Formularze P45 wystawiane są w momencie zakończenia pracy podczas trwania roku podatkowego, który w Wielkiej Brytanii trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego. P60 wydawane jest po zakończeniu roku podatkowego. Jeżeli nie otrzymałeś tych formularzy w odpowiednim terminie, upomnij się o nie u swojego pracodawcy, ponieważ wydanie ich jest jego obowiązkiem.
Co zrobić gdy nie posiadam żadnych dokumentów?
Jeżeli pracowałeś legalnie w Wielkiej Brytanii i odprowadzałeś podatki do urzędu podatkowego, a nie posiadasz żadnych dokumentów, to musisz podać nam wszelkie dane dotyczące pobytu i zatrudnienia w Anglii m.in. okres pracy, dokładne dane teleadresowe pracodawcy oraz Twój adres zamieszkania w UK.
Jak długo trwa zwrot w przypadku posiadania P45/P60?
Procedura zwrotu podatku w przypadku przedstawienia P45 lub P60 trwa minimum 3 miesiące. Ostateczny okres oczekiwania na zwrot może się wydłużyć, jeżeli urzędnik prowadzący sprawę będzie miał dodatkowe pytania do wniosku.
Jak długo trwa zwrot w przypadku posiadania tylko payslipu?
Urzędnicy HM Revenue & Customs muszą się skontaktować z Twoim pracodawcą w celu potwierdzenia danych zawartych na payslipie co znacząco wydłuża procedurę zwrotu. Czas oczekiwania na zwrot zależy od czasu reakcji Twojego pracodawcy. W przypadku gdy pracodawca nie zareaguje, nasze biuro wystosowuje ponaglenie do urzędu skarbowego. Sprawa ponaglana systematycznie skutkuje wydaniem decyzji w oparciu o dane zgłoszone przez pracodawcę do brytyjskiego urzędu skarbowego.
Co zrobić aby rozpocząć procedurę zwrotu?
Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na naszej stronie, a nasi konsultanci skontaktują się z Tobą i poprowadzą Cię przez całą procedurę.
Czy muszę załatwić wszystkie sprawy osobiście?
Nie jest to konieczne. Całą procedurę możemy przeprowadzić w najdogodniejszy dla Ciebie sposób: korespondencyjnie, mailowo bądź osobiście w naszym biurze.
Czy mogę mieć kontrolę nad procesem zwrotu?
Oczywiście, posiadasz kontrolę w każdym momencie swojego rozliczenia. Status zaawansowania procedury możesz na bieżąco sprawdzać w naszej aplikacji on- line. Decyzja podatkowa z urzędu kierowana jest na Twój adres, dzięki czemu wiesz dokładnie kiedy otrzymasz zwrot.
Co zrobić gdy otrzymam jakąś korespondencję z HM Revenue & Customs?
Przeważnie urząd kontaktuje się bezpośrednio z naszym biurem, jednak możesz otrzymać wiadomość od urzędnika na swój adres. Kopię każdej korespondencji z urzędu należy przekazać do naszego biura, ponieważ może ona zawierać żądanie dodatkowych wyjaśnień do złożonego wniosku.
W jakiej formie otrzymam zwrot podatku?
Możesz wybrać najdogodniejszą dla siebie formę otrzymania zwrotu podatku. Dajemy Ci 3 możliwości:
  • przelew w PLN na konto złotówkowe (prowizja bankowa 1 PLN- z wyłączeniem rachunków w PKO BP i Inteligo)
  • przelew w GBP na konto funtowe (prowizja bankowa 50 PLN)
  • przekaz pocztowy na wskazany adres (prowizja pocztowa zgodnie z aktualnymi stawkami Poczty Polskiej)
Dlaczego czek przysyłany jest do was, a nie do mnie?
Nasza firma prowadzi każde rozliczenie od początku do końca, dlatego czek przysyłany jest na nasz adres. Umowa z bankiem pozwala nam na szybszą i tańszą realizację czeku oraz przekazanie zwrotu podatku.
Jak dowiem się o przyznanym mi zwrocie?
W momencie przyznania zwrotu, na podany przez Ciebie adres zostanie przesłana kalkulacja podatkowa z informacją o wysokości zwrotu podatku. W ciągu max. 4 tygodni od daty wystawienia decyzji powinniśmy otrzymać czek.
Próbowałem już odzyskać podatek sam lub przez inną agencje i do tej pory nie otrzymałem zwrotu, czy można coś z tym zrobić?
Jeżeli nie udało Ci się odzyskać nadpłaconego podatku samodzielnie lub za pośrednictwem innego biura, skontaktuj się z nami i przedstaw dokładnie całą sytuację, a my odzyskamy Twoje pieniądze.
Czy ponoszę koszty usługi jeżeli nie otrzymam zwrotu?
Dzięki przeprowadzonej wstępnej kalkulacji od razu wiesz czy przysługuje Ci zwrot podatku. Nasza firma nie pobiera opłat w przypadku braku zwrotu podatku.
Czy może być tak, że nie mam podatku do odzyskania?
Tak. Jeżeli Twój pracodawca odprowadzał właściwe kwoty zaliczek na podatek dochodowy może zdarzyć się, że nie przysługuje Ci zwrot podatku. Nasza firma może odzyskać tylko nadpłacony podatek dochodowy lub całość kwoty w przypadku, gdy zawiera się ona w kwocie wolnej od podatku.
Czy rozliczenie z brytyjskim urzędem skarbowym jest obowiązkowe?
Rozliczenie z Wielkiej Brytanii nie jest obowiązkowe. Wyjątkiem są osoby pracujące zarejestrowane w systemie Self Assessment oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą (Self Employed), które musza rozliczać się co rok.
Formularz Zwrot Podatku

Po wysłaniu zgłoszenia nasz dział obsługi klienta skontaktuje się z Tobą w przeciągu 48 godzin, aby omówić dalsze kroki lub służyć pomocą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.
Kalkulatory Podatkowe Sprawdź ile podatku możesz odzyskać