Zimowej aury ciąg dalszy, czyli sposób na zostanie au pair w Finlandii.

42Przed wyjazdem do innego kraju w poszukiwaniu pracy, jesteśmy często pełni obaw i niepokojów. Z jednej strony nastawiamy się na przeżycie przygody, jednak z drugiej, chcielibyśmy mieć w 100% pewność, że podjęliśmy dobrą decyzję. O swoim wyjeździe do Finlandii opowiada jedna z uczestniczek programu dla au pair.


Czy było warto?

Jak opowiada Aneta najgorszy był początek. „Zastanawiałam się do jakiej Host Family trafię. Opinie były skrajnie pozytywne i negatywne, nie wiedziałam więc co mnie czeka. Nigdy wcześniej nie byłam w Finlandii, znałam tylko język angielski. Dziś zapisałam się już na kurs językowy, ale przez pierwsze kilka tygodni życia w Helsinkach, zastanawiałam się czy sprostam oczekiwaniom swojej rodziny”.

Projekt dla au pair zakłada wyjazd za granicę i zatrudnienie u jednej z rodzin. Są to zazwyczaj rodziny z dwójką lub więcej dzieci, w których oboje rodzice pracują i nie mają w środku dnia czasu na opiekowanie się swoimi pociechami. W związku z tym w charakterze niani zatrudniają au pair, od której nie rzadko oczekują również opiekowania się domem, sprzątania czy gotowania.

Host Family, czyli rodzina w której goszczą au pair w Finlandii może okazać się wyjątkowo ugodowa, jak również wybitnie wymagająca. „Często o Finlandczykach mówi się, że są bardzo poważni, bez poczucia humoru. Ja trafiłam na rodzinę, w której akurat tych przywar mieszkańców Finlandii nie dane mi było spotkać. Dzieci przyjęły mnie bardzo entuzjastycznie od samego początku i pomimo barier językowych chętnie spędzają ze mną swój wolny czas”.

Zimowe ferie lub wakacyjna przygoda w charakterze au pair w Finlandii jest okazją poznania pięknych Helsinek, możliwością nacieszenia oczu piękną Zatoką Fińską i podróży w najładniejsze zakątki Skandynawii. Jest to okazja poznania innej kultury, zupełnie odmiennego stylu życia oraz wspaniałych ludzi, którzy jak przyznaje Aneta: „traktują mnie jak własnego członka rodziny.”

Dodaj komentarz