Rośnie zapotrzebowanie na polskich pracowników w Niemczech

Jak donoszą niemieckie media, rośnie zainteresowanie polskimi pracownikami na terenie ich kraju. Wielu pracodawców od kilku lat współpracuje z Polakami na zasadach kontraktów lub umów sezonowych, ale ostatnio duża grupa polskich pracowników wyraziła chęć wyjechania do Niemiec na dłużej. Dlaczego? Powód jest naprawdę prozaiczny.

Otóż wielu polskich pracowników uważa, że niemieccy pracodawcy będą w stanie ich bardziej docenić niż pracodawcy w Polsce. Oznacza to przede wszystkim, że Polacy mają nadzieję na lepsze zarobki i lepsze warunki zatrudnienia. Czy mogą się tego spodziewać po wyjeździe do Niemiec? Wszystko wskazuje na to, że tak – przyznaje Paweł Dobrzański, jeden z pracowników agencji zatrudnienia w Poznaniu. Pracownicy z Polski mają w ostatnich latach coraz więcej możliwości jeżeli chodzi o pracę w Niemczech. Mowa tutaj głównie o branżach związanych z pracą fizyczną, a więc sektor budowlany, techniczny i usługowy. Eksperci z innych dziedzin także mogą liczyć na dobrą pracę, ale tego typu ofert na chwilę obecną jest mniej. W Niemczech potrzebna jest wykwalifikowana kadra, posiadająca duże doświadczenie, dlatego niemieccy pracodawcy poszukują pracowników w Polsce. Dobre warunki płacowe oraz możliwość korzystania z wielu profitów finansowych to korzyści, które są dla wielu Polaków bardzo kuszące.

Wyjechać, zarobić i wrócić – czyli polski plan pracy zagranicznej

Wyjeżdżając do Niemiec wielu naszych rodaków nie wie czego się spodziewać. Praca w obcym kraju, gdzie większość osób mówi w innym języku, a do tego nieznajomość wielu przepisów prawa pracy może być problemem, który zniechęci nas do wyjazdu do Niemiec. Ale z drugiej strony, jeżeli nie wyjedziemy i nie spróbujemy czegoś nowego, to nigdy nie dowiemy się jak jest naprawdę. Dlatego też wielu Polaków na samym początku wybiera prace krótkoterminowe – czyli kontrakty, albo prace sezonowe. Dzięki temu mają oni możliwość poznania realiów pracy w niemieckich przedsiębiorstwach. Jeżeli wszystko będzie w porządku, wówczas mogą się oni zastanawiać o pozostaniu w Niemczech znacznie dłużej.

A Wy? Czy wyjazd do Niemiec byłby dla Was problemem? jakich rad udzielilibyście osobom, które chciałyby spróbować swoich sił w pracy w Niemczech i o czym powinni pamiętać zanim wyjadą z Polski?

Dodaj komentarz