counting-money-710064-m

Praca w Finlandii a podatki część 1

Polacy coraz chętniej wyjeżdżają do pracy za granicą. Wielu z nich nie wyobraża już sobie poszukiwania pracy w Polsce. Dlaczego tak jest? Co sprawia, że praca za granicą jest bardziej opłacalna? Co powinniśmy wiedzieć wyjeżdżając do pracy w innym kraju?

Finlandia dotychczas nie była zbyt często wybierana wśród emigrantów, którzy chcieli podjąć zatrudnienie za granicą. Szwecja, Norwegia czy Dania to już od dawna kraje, do których wyjeżdżają nie tylko Polacy, ale i Czesi, Słowacy czy Węgrzy. Skandynawia stała się bowiem jednym z ważniejszych ośrodków emigracyjnych ostatnich kilku lat. Czy Finlandia dołączy do grupy państw chętniej wybieranych przez emigrantów. Co powinniśmy wiedzieć wyjeżdżając na północ Europy? Czy praca w Finlandii jest opłacalna? Jak wysokie trzeba tam płacić podatki? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie poniżej.

Podejmując pracę w Finlandii trzeba wiedzieć, że pracodawca odprowadzał będzie od nas różnej wysokości podatki, w zależności od długości naszego pobytu na terenie tego kraju. Dzieli się to na osoby, które przebywają w Finlandii krócej niż pół roku (6 miesięcy) lub dłużej niż pół roku (powyżej 6 miesięcy).

Zanim jednak będziemy zastanawiali się nad wysokością podatku powinniśmy wiedzieć co trzeba posiadać, aby móc rozpocząć pracę w wybranej przez nas firmie. Otóż, jeżeli jesteśmy oddelegowani do pracy przez biuro pośrednictwa pracy, wówczas wszystkie formalności powinny zostać dopełnione przez to biuro. Jeśli jednak sami poszukujemy pracy i sami kontaktujemy się z potencjalnym pracodawcą, wówczas musimy posiadać odpowiednie dokumenty. Najważniejszym z nich jest fiński PESEL, to na jego podstawie pracodawca będzie odprowadzał zaliczki na poczet naszego podatku. W celu wyrobienia sobie numeru PESEL należy udać się do lokalnego urzędu podatkowego (fin. Verotoimisto) i wypełnić odpowiednie druki.

Więcej na temat podatków w Finlandii można przeczytać w drugiej części artykułu: Praca w Finlandii a podatki część 1.

Dodaj komentarz