Niemcy potrzebują naszych managerów!

Niemieckie agencje pośrednictwa pracy przyznają, że coraz częściej przedsiębiorcy poszukują kandydatów wśród pracowników zagranicznych, zwłaszcza gdy w grę wchodzą wysokie stanowiska. Dlaczego tak się dzieje?

Doświadczeni Polacy, którzy w trudnych sytuacjach rynkowych sprawdzają się bardzo dobrze są w Niemczech idealnymi kandydatami na managerów. Cechuje ich wyższe zaangażowanie i chęć do pracy, jak również są młodsi wiekiem, posiadając to samo wykształcenie i doświadczenie (staż zawodowy) co ich niemieccy koledzy.

Finansista i informatyk poszukiwany

Wśród najchętniej zatrudnianych pracowników w Niemczech są osoby z wykształceniem finansowym oraz informatycznym, jak i osoby mające doświadczenie w sprzedaży. W wielu przypadkach okazuje się, że przyjmuje się ich na stanowiska typu „pomocnik”, „junior” lub „konsultant”, a następnie po kilku miesiącach awansem Polacy poprzez wewnętrzną rekrutację w niemieckich firmach trafiają na wyższe stanowiska.

Czy mam szansę?

Typowy” manager poszukiwany przez przedsiębiorców za naszą zachodnią granicą musi posiadać doświadczenie w sprzedaży i obowiązkowo musi płynnie komunikować się i pisać w języku niemieckim. Najlepiej w tym względzie mają polscy native speakerzy będący biegli językowo i znający Niemcy i tutejszy rynek. Doświadczenie w branży i prawo jazdy kategorii B są dodatkowym atutem, na który również zwraca się uwagę w czasie rekrutacji.

Ciekawostką jest, że zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych polskich pracowników zwiększa się nie tylko w Niemczech, ale i we Francji, Chinach, Indiach, Brazylii oraz w Wielkiej Brytanii. Spore zainteresowanie Polakami przejawiają również norwescy pracodawcy o czym więcej można poczytać w artykule: Praca w Norwegii coraz bardziej opłacalna. (link do artykułu)

Dodaj komentarz