Holandia bez tabu, czyli zwrot podatków bez tajemnic – część 7

Wyjeżdżając za granicę powinniśmy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. W poprzedniej części poradnika pisaliśmy o trzech bardzo ważnych rzeczach, a mianowicie o holenderskim koncie bankowym, o przepisach prawnych i o umowie o pracę, którą należy dokładnie przeczytać przed rozpoczęciem pracy. W tej części poradnika – siódmej i zarazem ostatniej chcemy przybliżyć kolejne ważne dwie kwestie.

4. Kiedy już skończy się nam okres zatrudnienia i będziemy wracali do Polski, aby tam móc rozliczyć się z holenderskim fiskusem pamiętajmy, żeby nie zostawiać żadnych niedokończonych spraw tutaj, w Holandii. Dzięki temu nie będziemy mieli najmniejszego problemu, aby od razu po powrocie wnioskować o zwrot podatku z kraju tulipanów.

5. Nie warto też palić za sobą przysłowiowych „mostów”. Jeżeli mamy w planach kolejny przyjazd do Holandii, powinniśmy jak najlepiej tutaj zakończyć nasz pobyt. Ważne jest, aby o ile to możliwe, rozstać się w przyjacielskich stosunkach z pracodawcą. Dzięki temu nie powinniśmy mieć problemów, żeby po raz kolejny podjąć pracę w jego przedsiębiorstwie. Jest to istotne także z finansowego punktu widzenia. Jeżeli damy się poznać jako zaradni, kreatywni i bardzo pracowici ludzie, a pracodawca to zauważy, to nie powinniśmy się obawiać tego, że po raz kolejny nie znajdziemy pracy w tym samym miejscu. Pracodawcy szczególnie wysoko cenią sobie ludzi, którzy wiele wnoszą w rozwój firmy. Dobra i sumiennie wykonywana praca często procentuje i przynosi korzyści. Właśnie dlatego, jeżeli mamy w perspektywie dłuższy pobyt w Holandii, zróbmy wszystko, aby zyskać szacunek pracodawcy i ludzi, z którymi przyjdzie nam pracować.

Pamiętajmy, że wyjazd do Holandii do pracy nie jest formą długiej turystycznej wycieczki. Praca za granicą to „ciężki kawałek chleba”, który niejednokrotnie da się nam we znaki i przyjdą momenty zwątpienia i kryzysu. Ale to nie powód, by rezygnować.

Tak jak pisaliśmy w poprzednich częściach poradnika, pracując za granicą możemy zarobić dużo pieniędzy, a po powrocie do Polski możemy ubiegać się o zwrot podatku z Holandii. Wracając do tych informacji pragniemy przypomnieć, że biura podatkowe poza rozliczeniem skarbowym są w stanie pomóc nam także w uzyskaniu wielu dodatkowych świadczeń finansowych. W przypadku Holandii jest ich naprawdę bardzo dużo. Są zasiłki dla bezrobotnych, dla osób wychowujących dzieci, zdrowotne, mieszkaniowe, komunikacyjne i inne, o które mogą się ubiegać także imigranci. 

Kończąc cykl porad dla osób przebywających i wyjeżdżających do pracy w Holandii pragniemy raz jeszcze przypomnieć, że rozliczenie podatkowe przysługuje wszystkim, którzy podejmują pracę legalną i posiadają dokumenty poświadczające uzyskany dochód i odprowadzone podatki.

Wszyscy Ci, którzy nie mieli jeszcze okazji rozliczać się z holenderskim urzędem skarbowym powinni zgłosić się do biura podatków zagranicznych, aby tam uzyskać niezbędne informacje związane ze zwrotem podatku. Życzymy WAM powodzenia w pracy za granicą i już teraz zapraszamy do przeczytania kolejnego poradnika z cyklu „bez tabu, czyli wszystko o zwrocie podatku z zagranicy”.

Dodaj komentarz