Holandia bez tabu, czyli zwrot podatków bez tajemnic – część 6

Poprzednie części poradnika zawierały szczegółowe opisy dotyczące kompletowania dokumentacji, a także ogólne wiadomości dotyczące rozliczenia podatkowego w Holandii. W ostatniej części poradnika postanowiliśmy zamieścić informacje, które mogą okazać się przydatne dla osób rozliczających się po raz kolejny z holenderskim fiskusem. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź!

Rady, które pozwolą Ci uniknąć problemów w Holandii

1. Podejmując pracę w Holandii warto zwrócić uwagę na umowę, którą podpisujemy z pracodawcą. Zwykle pobieżnie przeglądamy kolejne kartki, aby na końcu złożyć swój podpis. Ale czy oby to wystarczy, aby ustrzec się przed nieuczciwymi pracodawcami? W mediach holenderskich bardzo dużo mówi się o pracy i życiu imigrantów na obczyźnie. Niestety od czasu do czasu pojawiają się również te gorsze informacje mówiące o tym, że pracodawca oszukał swoich pracowników, że nie wypłacił im odpowiedniej pensji i o różnych innych perypetiach, które często są wynikiem wielu niedomówień i niedopatrzeń ze strony pracownika. Właśnie dlatego przestrzegamy, aby przed rozpoczęciem pracy w Holandii – jakakolwiek by ona nie była – bardzo wnikliwie przeczytać umowę zawieraną z pracodawcą, a w razie wątpliwości dopytać i dowiedzieć się więcej na temat naszych praw i obowiązków.

2. Wyjeżdżając z Polski do pracy w Holandii powinniśmy chociaż w niewielkim stopniu znać przepisy prawne jakie obowiązują na terenie Niderlandów. Pomoże nam to i ułatwi codzienne życie. Czy to w pracy, czy na drodze, czy nawet w miejscu publicznym – wszędzie panują odpowiednie przepisy prawa do których powinniśmy się dostosować. Może nam się to przydać także w konfliktowej sytuacji w pracy, kiedy to szef zarzuci nam pewne nieprawidłowości przy wykonywaniu codziennych czynności lub kiedy zostaniemy zwolnieni.

3. Nie przechowuj pieniędzy w „skarpecie” – załóż konto w banku i bądź bezpieczny. Czasy, kiedy pieniądze trzymało się pod pierzyną, albo w przysłowiowej grubej skarpecie już dawno wyszły z mody. Pracując za granicą często mamy możliwość spotykania się z różnymi ludźmi, a zatem jest też większe prawdopodobieństwo, że któraś z „życzliwych” nam osób zechce zawłaszczyć sobie nasze mienie. Właśnie dlatego po przyjeździe do Holandii powinniśmy czym prędzej udać się do oddziału banku, aby tam założyć konto, na które wpłacana będzie nasza pensja.

To jeszcze nie wszystkie porady, dzięki którym unikniesz nieprzyjemności w Niderlandach. Kolejna porcja ważnych i istotnych rad do przeczytania w ostatniej, siódmej części poradnika: Holandia bez tabu, czyli zwrot podatków bez tajemnic – część 7 (link do poradnika)

Dodaj komentarz