Nie taki diabeł straszny, czyli jak skutecznie nauczyć się języka obcego – cz.2

38Kontynuując cykl rozważań na temat skutecznych metod nauki języka obcego, proponujemy poznawanie słówek metodą najbardziej dostosowaną do własnych potrzeb. Mimo faktu, iż większość szkół językowych prowadzi zajęcia grupowe, warto zapisać się początkowo na konsultacje indywidualne, aby dobrać dla siebie taki sposób prowadzenia zajęć, który będzie nam najbardziej odpowiadał.

Urzeczona skutecznością metody Callana i reklamom w internecie i prasie zapisałam się na kurs, który prowadzony był przez native speakera, zresztą wybitnego Amerykana. Mój problem polegał jednak na tym, że nie byłam osłuchana z językiem i nic nie rozumiałam w czasie zajęć, a każda lekcja potęgowała tylko stres przed kolejnymi pytaniami prowadzącego. Ostatecznie wydałam pieniądze za pełny kurs najdroższej metody oferowanej przez szkołę językową, po którym zniechęciłam się do nauki języka obcego” – wyznaje nam Monika, kursantka jednej ze śląskich szkół językowych. Mimo rewolucyjnych metod nauczania, wiele osób decyduje się mimo wszystko na naukę języka obcego metodą tradycyjną. Czasami okazuje się, że taki wybór jest strzałem w dziesiątkę i sposobem na kompleksową naukę języka.

Metoda tradycyjna, czyli trzy w jednym

Dzięki równoczesnym rozwijaniu umiejętności mówienia, rozumienia ze słuchu oraz pisania w obcym języku, metoda tradycyjna pozwala poznać lepiej obcy język i uczyć się go „systemowo”. W ramach tego systemu część zajęć wynika bezpośrednio z realizacji materiału zawartego w podręczniku lub/i konspekcie prowadzącego, a część stanowi konwersacje z native speakerem. Osoby wybierające metodę tradycyjną dysponują więc materiałami dydaktycznymi, jak i „słuchawkami” na płytach, które mogą wielokrotnie puszczać sobie w radio, choćby w czasie jazdy samochodem. Dostępne podręczniki pozwalają także na utrwalenie wiedzy w domu, po zakończonej lekcji. Obecna na rynku oferta książek do nauki języka obcego jest naprawdę bogata. Zdarza się więc, że część z nas decyduje się na uczenie się na własną rękę. Mimo takiej decyzji, warto jednak porozmawiać z native speakerem i upewnić się, że podręcznik, słownik lub program komputerowy, z którego chcemy się uczyć, nie zawiera błędów, które skutecznie utrudniłyby nam prawidłową naukę języka.

Chcesz wiedzieć jakie języki obce są dziś na czasie? Koniecznie zapoznaj się z artykułem: Języki na czasie, czyli o popularności angielszczyzny everywhere (z ang. wszędzie) (link do kolejnego artykułu)

Dodaj komentarz