Nie czekaj, rozlicz się za pracę w Wielkiej Brytanii – część 1

Wielka Brytania przyciąga Polaków jak magnes. Czas spędzony za granicą wielu z nas stara się jak najlepiej wykorzystać, podejmując się różnych prac zarobkowych. Wiele osób wybiera taką formę zatrudnienia, ponieważ jak sami twierdzą, za granicą mogą zdobyć większe doświadczenie i zarobić więcej pieniędzy. Rozwijając temat pracy za granicą chcielibyśmy zwrócić uwagę nie tylko na możliwości zarobkowania w UK, ale też na szanse jakie daje pobyt za granicą. W głównej mierze pragniemy skupić się na rozliczeniach podatkowych, które pozwalają nam odzyskać spore sumy pieniędzy z zagranicznych urzędów skarbowych.

W poradniku: Holandia bez tabu, czyli zwrot podatków bez tajemnic (link do pierwszej części poradnika z października 2013) mogliśmy się dowiedzieć wiele informacji na temat rozliczenia się z holenderskim fiskusem. Tym razem chcielibyśmy zgłębić informacje na temat zwrotu podatku z Wielkiej Brytanii, gdyż to właśnie do tego kraju coraz częściej wyjeżdżają młodzi Polacy.

Pracuj z głową i nie daj się oszukać

Praca na Wyspach była popularna wśród polskich emigrantów już na początku XXI wieku. Po otwarciu brytyjskiego rynku pracy, Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać do Anglii i Irlandii w poszukiwaniu zatrudnienia. Wtedy też praca za granicą nabrała zupełnie innego znaczenia. Dotychczas większość imigrantów pracowała nielegalnie, zarabiając mniejsze pieniądze i niejednokrotnie będąc przy tym wykorzystywana przez pracodawców. Otwarcie rynku dla imigrantów z Polski okazało się dla nas bardzo korzystne. Od tej pory wszyscy nasi rodacy wyjeżdżający do UK mogą bez obaw podejmować legalną pracę. Ale jak mieć pewność, że pracodawca nas nie oszuka?

Obecnie bardzo rzadko można spotkać pracodawcę, który chciałby przyjąć imigranta na tzw. „czarno”. W Wielkiej Brytanii obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące zatrudniania pracowników. Każdy pracodawca, który się do nich nie stosuje naraża siebie i swoją firmę na poważne, finansowe konsekwencje. Ale zdarzają się także wyjątki od tej reguły, szczególnie w przypadku prac sezonowych na fermach i plantacjach w UK. Dlatego też przestrzegamy, aby przed rozpoczęciem pracy dokładnie zapoznać się z umową dotyczącą zatrudnienia. Bez dokumentu potwierdzającego warunki zatrudnienia i wyszczególnienia stawki rozliczeniowej nie warto rozpoczynać pracy. Może się okazać, że podczas wypłaty należnych pieniędzy pracodawca nie zapłaci nam stawki, którą obiecał nam przed jej rozpoczęciem.

Chcesz wiedzieć jak uniknąć nieprzyjemności podejmując pracę w UK? Koniecznie przeczytaj kolejną część poradnika: Nie czekaj, rozlicz się za pracę w Wielkiej Brytanii – część 2 (link do poradnika)

Dodaj komentarz