Coraz więcej ofert pracy w Norwegii

online-jobs-concept-1417324-mPolacy coraz częściej wybierają Norwegię na kraj swojej emigracji. Wszystko to za sprawą coraz liczniejszych ofert pracy skierowanych nie tylko do osób fizycznych, ale także dla pracowników z sektora administracyjnego, czy szkoleniowo-edukacyjnego. Co trzeba wiedzieć o pracy w Norwegii?

Najważniejszym i podstawowym elementem podejmowania pracy za granicą jest znajomość tamtejszego rynku pracy. Do tej pory praca w Norwegii kojarzyć się mogła głównie z sektorem naftowym, budowlanym, czy wędkarskim. Z czasem oferty zaczęły być kierowane również do innych grup zawodowych, a obecnie niemal w każdej branży można znaleźć odpowiednią dla siebie pracę.

Jednym z chętniej podejmowanych zawodów w ostatnim czasie w Norwegii jest opiekunka do dzieci, przedszkolanka i nauczyciel. Okazuje się, że aby uczyć w norweskiej szkole wcale nie trzeba posiadać bardzo wysokich kwalifikacji. Nie oznacza to, że każdy może być nauczycielem, niemniej jednak zapotrzebowanie na kadrę dydaktyczną jest na tyle duże, iż rząd postanowił dopuścić możliwość pracy cudzoziemców w placówkach oświatowych w Norwegii. Aby móc rozpocząć karierę w szkolnictwie, trzeba będzie poświęcić na to trochę czasu i dokładnie się do tego przygotować. Przede wszystkim wymagana będzie znajomość języka norweskiego. Jest to najistotniejszy element, który umożliwi nam pracę nie tylko w oświacie, ale także w każdej innej branży.

Chcąc potwierdzić swoją znajomość języka dobrze jest posiadać ukończony kurs i zdany egzamin państwowy – Bergenstest, który składa się z części ustnej i pisemnej na poziomie B2, czyli średnio-zaawansowanej. Każdy nauczyciel, który chciałby rozpocząć pracę w placówce oświatowej w Norwegii musi przedstawić odpowiednie dokumenty poświadczające zdobyte umiejętności i kwalifikacje, a następnie muszą one zostać sprawdzone przez Norweską Agencję ds. Kontroli Jakości w Edukacji, na decyzje której czeka się około 3 miesięcy.

Warto także podejmować się dodatkowych zajęć w Norwegii, które pozwolą rozwinąć nasze zdolności i umiejętności. Chcąc pracować z dziećmi warto od czasu do czasu stać się wolontariuszem w instytucjach wychowawczych lub podjąć się po godzinach pracy jako opiekunka do dzieci. Dzięki temu nabierzemy doświadczenia i będziemy mogli lepiej rozpoznawać potrzeby dzieci, których kultura i mentalność trochę różnią się od polskich. Im dłużej będziemy przebywać w Norwegii tym na pewno lepiej będziemy znali realia panujące w tym kraju. Pytanie tylko, czy po tak długim okresie adaptacji, poszukiwania pracy i rozpoczęcia kariery będziemy mieli jeszcze po co wracać do polski?

Dodaj komentarz