100 lat, 100 lat – o zwyczajach urodzinowych w Holandii

43Urodziny w Holandii wyglądają zupełnie inaczej niż w Polsce. Inne priorytety, inny sposób świętowania tego ważnego dnia. A co najciekawsze, polska mentalność objawiająca się we wręczaniu tego dnia bogatych prezentów swoim najbliższym jest zupełnie niezrozumiała dla Holendrów!


Praktyczne świętowanie
Holendrzy obchodzą swoje urodziny ze znajomymi, nie stresując się ich przygotowaniem czy też prezentami. Urodziny w Holandii zazwyczaj spędza się w domu. Nie ma co liczyć na stosy świeżo upieczonych ciast, sałatek czy gorący bigos. Jeżeli już trafisz na domową imprezę w dzień urodzin prawdopodobnie dostaniesz piwo i możliwość pochrupania z solenizantem chipsów czy też słonych paluszków.
Zdarza się, że na urodziny Holendra wpadnie nagle do domu ktoś z pustymi rękoma. On doceni pamięć i przyjście takiej osoby, nie czekając na jakikolwiek prezent. Nie ma również opcji, żeby dzień ten spędzać w niewygodnym żakiecie czy garniturze – zazwyczaj goście będą prezentować się w dziurawych jeansach i po prostu dobrze się bawić.
Maluszkom obchodzącym roczek, dwa i trzy najczęściej urodziny wyprawia się w domu. Jest torcik i wspólne zdjęcia, a wśród gości są rodzice, rodzeństwo i dziadkowie. Wydatki zaczynają się od 4 lat, kiedy to solenizant zaprasza koleżanki i kolegów najpierw z przedszkola, a później ze szkoły. Niepisana tradycja mówi, że zaprasza się na takie spotkanie tyle gości ile latek się kończy. Prezenty od dzieci zazwyczaj nie kosztują więcej niż 5-10 euro i są to najczęściej małe, niedrogie zabawki.
Starszym dzieciom Holendrzy wyprawiają urodziny w zamkniętych placach zabaw z piłeczkami. Jest tam serwowana przekąska i napój oraz torcik, a wszystko kosztuje ok. 10 euro od osoby. Nastolatki obchodzą swoje urodziny najczęściej na mieście lub w domu pod nieobecność rodziców.
Holendrzy nie przywiązują wagi do drogich prezentów, także nie powinno zdziwić nas otrzymanie na prezent kwiatów ze stacji benzynowej, czekoladki z Aldi czy też 10 euro w kopercie lub bon do wybranego sklepu. Większą wagę przywiązuje się tu nie do prezentów, ale do pamięci o urodzinach danej osoby.

Dodaj komentarz